UWAGA! Zmiana w regulaminie programu Czyste Powietrze
Właściciele domów jednorodzinnych, którzy planują skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze po 1 lipca 2019 r. nie będą już mogli, jak do tej pory ponosić wydatków inwestycyjnych przed dniem złożenia wniosku. Powyższa zmiana nie odnosi się do wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz audytu energetycznego, które mogą być wykonane wcześniej.
22/03/2019 – Materiał archiwalny
Właściciele domów jednorodzinnych, którzy planują skorzystać z dotacjiw ramach rządowego programu Czyste Powietrze po 1 lipca2019 r. nie będą już mogli, jak do tej pory ponosić wydatków inwestycyjnych przed dniem złożenia wniosku. Powyższa zmiana nie odnosi się do wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz audytu energetycznego, które mogą być wykonane wcześniej.Taką informację opublikował na stronie internetowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli zakupiliśmy już urządzenie grzewcze spełniające wymogi programu Czyste Powietrze to należy złożyć wniosek o dofinansowanieprzed 1 lipca2019 r. Wniosek złożonypo tym terminie nie zostanie rozpatrzony pozytywnie - nie uzyskamy dofinansowania do inwestycji modernizacji kotłowni lub zakupu nowego źródła ciepła. Podobnie będziez wszelkimi innymi materiałami termomodernizacyjnymi kwalifikującymi się do dotacjiw ramach programu Czyste Powietrze.
Link do komunikatu NFOŚiGW:
http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1377,wazna-informacja-dla-osob-ktore-chca-zlozyc-wnioski-w-ramach-programu-czyste-powietrze-po-1-lipca-2019-roku-.html
Dzień dobry. Co w przypadku gdy otrzymałam dotację w tym na ocieplenie ścian zewnętrznych, muszę dobudować kotłownię, aktualnie jej nie ma, na jednej ze ścian zniknie okno a pojawi się łącznik (korytarz) do dobudowanej części. W audycie okno. Co powinnam zrobić, ocieplenie nie będzie zgadzać się z audytem.
Dzień dobry,
proponuję skonsultować tę zmianę z wfośigw, to o n podejmuje ostateczne decyzje o akceptacji prac, kontroluje na miejscu prawidłowość przeprowadzonej inwestycji.
Witam, czy jeśli posiadam pozwolenie na budowę z 2012 roku a nie mam zrobionego odbioru domu a w nim zamieszkujemy normalnie czy należy nam się dofinansowanie z czystego powietrza
Witam,
po przeprowadzeniu odbioru można ubiegać się o wsparcie z programu Czyste Powietrze.
Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą inwestycje przeprowadzone po przeprowadzeniu odbioru.
Dzień dobry, posiadam dom z lat 60, posiadam akt notarialny i wypisy z ksiąg wieczystych, jeszcze moi rodzice budowali ten dom w miejscu domu ich rodziców jednak żadnych dokumentów, planów i odbioru na ten dom nie posiadam. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o dofinansowanie?
Dzień dobry, rodzice chcą skorzystać z programu czyste powietrze i zastąpić "kopciucha"- piec na węgiel, piecem na pellet. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy najpierw złożyć wniosek do wfośigw, czekać na decyzję z ich strony, a następnie rozpocząć wszelkie prace związane z wymianą pieca ? Oświadczenie o płatnościach składa się już po całkowitym zakończeniu instalacji nowego pieca?
Dzień dobry
Można to zrobić, tak jak Pani to opisuje, tak jest na pewno najbezpieczniej, gdyż inwestujemy, po tym, gdy wniosek zostanie zaakceptowany.
Regulamin programu umożliwia także wcześniejszy zakup i montaż kotła, jednak należy pamiętać, by zawnioskować przed upływem 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia inwestycji (data na fakturze).
Wniosek o rozliczenie dotacji składamy po zakończeniu instalacji nowego pieca.
Witam,czy kwalifikuje się do programu czyste powietrze,mam dom należący do mnie w Polsce, pozwolenie na budowę z 2010 roku był budowany system gospodarczym, dopiero w styczniu 2024 roku został odebrany.Pali się ekogroszkiem w piecu bez klasowym, chciałabym wymienić piec na pompę ciepła i założyć panele fotowoltaiczne.Mam męża który ma wyższy dochód,ale nie stać nas na inwestycje w domu w Polsce gdzie mieszka mój syn, wspomnę, że nie mam dochodu , jestem na urlopie wychowawczym,Nie rozliczamy się wspólnie z mężem.jest szansa by dostać dofinansowanie z czystego powietrza?
Zakupiłem dom z lat 80tych. Dom nie ma wykonanego odbioru, ale obecnie uzyskanie odbioru raczej nie będzie możliwe. Chciae wykonać ocieplenie budynku. Czy taki budynek kwalifikuje się do dotacji?
Warto jednako postarać się o odbiór - taki budynek nie musi być docieplony, może mieć stare ogrzewanie. Po odbiorze może Pan wnioskować o uzyskanie wsparcia do docieplenia domu i innych inwestycji np. wymiany ogrzewania.
Dzień dobry. Zakupiłem dom, będący w trakcie przebudowy, parter otrzymał zgodę na użytkowanie, pierwsze piętro jeszcze nie. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej, docieplenie elewacji, wymianę źródła ciepła, instalacji CO dla całości, czy tylko dla części parterowej?
Posiadam wyodrębniony lokal mieszkalny w domu jednorodzinnym (w którym są 3 wyodrębnione lokale łącznie z moim). Mam tylko ogrzewanie kominkowe. Czy mogę otrzymać dofinansowanie na założenie gazu i pieca gazowego. Nie mam dochodów jestem na bezrobociu i mieszkam z partnerką w innej miejscowości.
Tak, może Pan wnioskować, jest możliwe uzyskanie wysokiej dotacji, jednak zawsze jest wymagany jakiś wkład własny (np. podatek VAT należy pokryć z własnej kieszeni).
W takiej sytuacji dotacja przysługuje, gdy kominek jest poniżej klasy 5. Kominek ten trzeba będzie zlikwidować.
Witam. Planuje zakup 80 letniego domu, dom wymaga gruntownego remontu, stare okna, kopciuch, brak ocieplenia. Dom będę finansował kredytem hipotecznym. Czy to ma jakiś wpływ na dofinansowanie? Czy czas zakupu domu brany jest pod uwagę?
dzień dobry
wniosek złożyłem w maju 2023 zgodę na dofinansowanie otrzymałem w czerwcu 2023
czy mogę odliczyć inwestycje /wymianę drzwi wejściowych /które kupiłem i zamontowałem / w lutym 2023
Kupiłem domek,ale jest właścicielem moja mama i mieszka gdzie indziej i nie ma w nim meldunku tylko ja i moja córka ja jestem na rencie A córką pobiera alimenty od państwa czy ja mogę się starać o dotację na wymianę pieca bez dokumentów mojej mamy.
Nasz wniosek na wymiane źródła ogrzewania został pozytywnie rozpatrzony firma otrzymała pierszą wpłate pieniędzy z fuduszu. Czy można już złożyć wniosek na wymiane stolarki okiennej? Pytam dlatego że za dwa tygodnie będe miał nieważne zaświadczenie o dochodach, a teraz przysługiwało by mi 100% dofinasowania.
Jeśli dobrze zrozumiałam - jeśli to ma być drugi wniosek (pierwszy był na wymianę ogrzewania, a drugi na prace termomodernizacyjne - tj. wymianę okien) - to składamy go po rozliczeniu pierwszego.
mam stary dom z 1939 roku.ogrzewany jest teraz tylko kominkiem i zwykla <<koza<<zadne z tych urzdzen nie spelnia wymogow ekologii ani nie wytwarza potrzebnej ilosci ciepla...dom jest nieocieplony (stara cegla i pustaki)..zawilgotnialy..co powinnam zrobic..
Proszę zawnioskować o dotację do wymiany ogrzewania - np. kozy na nowe ogrzewanie oraz zawnioskować o prace dociepleniowe, drzwi, okna - wszystko to, co jest potrzebne. Można to rozpisać w jednym lub dwóch wnioskach (w jednym ogrzewanie, reszta w drugim). Wniosek składamy w wojewódzkim funduszu lub urzędzie miasta/gminy (o ile samorząd miejscowy podpisał umowę o współpracy z wojewódzkim funduszem). Jeśli jest problem z wypełnieniem wniosku, można to powierzyć firmie, która zamontuje urządzenie grzewcze.
Dzień dobry, posiadam dom z lat 70-tych, obecnie postanowiłem go wyremontować i rozbudować. W starej części wymieniłem stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, zamierzam ocieplić dom i wymienić dach. Na rozbudowę mam pozwolenie na budowę z 2018r, piec 5 klasy został wymieniony w 2016r. Czy kwalifikuję się do dotacji?
Panie Rafale, na ten moment pozostaje ewentualnie dotacja do rekuperacji lub odnawialne źródła energii (te ostatnie w pożyczce preferencyjnej). Na wszystko to, co już zostałe zamontowane nie przysługuje zwrot, bo najpierw wniosek, potem dotacja. Uzyskanie pozwolenia na budowę zmienia kwalifikację Pana domu - jest traktowany jako dom "nowo budowany". Wówczas nie przysługuje dotacja do docieplenia ścian. W sytuacji takiej jak Pańska lepiej najpierw za dotacją ocieplić to co się da, a potem przebudowywać, ale wniosek na budowę już jest... To pozwolenie na budowę wygasa po trzech latach. Proszę się ewentualnie zastanowić, co się bardziej opłaci. Na wymianę dachu nie przysługuje dotacja.
Witam,
proszę o informację czy mogę skorzystać z programu - buduję się (pozwolenie wydane w 2008 r), ściany są ocieplone, w przyszłym roku ocieplam dach. Z programu interesowałoby mnie dofinansowanie i pożyczka na zakup systemu rekuperacji i ogrzewania elektrycznego - nie mam jeszcze żadnego źródła ciepła
Pozdrawiam
Panie Łukaszu, wstępnie to wszystko jest w zasięgu dotacji i pożyczki. Trzeba złożyć wniosek, a czas nagli - bo organizator programu wymaga, aby kwestię ogrzewania zamknąć do końca tego roku. Najpierw składamy wniosek - można w nim ująć ogrzewanie i rekuperację. Trzeba zadbać o terminowość montażu i odbioru ogrzewania, potem rekuperacji. Ma pan 30 miesięcy od złożenia wniosku na wywiązanie się z wymogów związanych z właściwym dociepleniem budynku.
Witam. Czy jeżeli buduje dom i w tym roku chce wstawiac okna i drzwi energooszczędne czy też mogę zlozyc wniosek o dotacje? A w przyszlym roku założyć piec na gaz ?
Na okna i drzwi do domu nowo budowanego nie ma dotacji z programu czyste Powietrze. Organizatorzy programu zapowiadają, że dotacja do ogrzewania dla takiego domu tylko do końca tego roku - nalezy złożyć wniosek i zamontować ogrzewanie do końca roku 2019. Jeśli te zapowiedzi spełnią się, w przyszłym roku będzie już na to za późno.
Dzień dobry, na początku lipca uzyskałem zgodę od Funduszu na dofinansowanie termomodernizacji budynku i wymianę pieca.Jak długo będę oczekiwał na podpisanie umowy.Prace zostały zakończone.
Dwa lata temu kupilismy dom.Nie jest docieplony.W domu jest piec na ekogroszek ale jakis czas po wprowadzeniu okazalo sie ze trzeba go spawac bo wszystko sie rozpada i strasznie kopci.Chcialbym wymienic ogrzewanie na gazowe czy jest na to szansa i czy w gre wchodzi wymiana samego kotla czy tez wadliwy rur i kaloryferow
Witam mamy dom zamieszkały czesciowo ocieplony jednorodzinny z 1986 roku czy możemy ubiegać się o dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych i instalacje fotowoltaiczne i drugie pytanie mieszkają w części domu rodzice czy do dochodu tez mamy wyliczać ich emerytury
Pani Wioletto, można, ale pod warunkiem, że ogrzewanie spełnia wymogi organizatora progamu - np. piec na paliwo stałe (węgiel, pellet) powinien być minimum 5 klasy.To, czy wliczy Pani emerytury rodziców, w dużej mierze zależy od Pani. Proszę paniętać, że wnioskuje właściel. Na fotowoltaikę przysługuje preferencyjna pożyczka z Programu Czyste Powietrze lub dotacja z rządowego z programu Mój Prąd.
Witam. Nowy dom, w tym roku pompa ciepła grunt będzie montowana, styro szary 20. Dwa okna maja U 0,91(140x140 kuchnia i jadalnia), jedno ma U 0,95(łazienka 60x140),czwarte okno ma także U 0,95(garaż 60x130),czy to nas dyskwalifikuje z programu, czy możemy jeszcze uratować coś by skorzystać z programu?
Moim zdaniem okna kwalifikują się. Dla okien zwykłych współczynnik powinien wynosić 0,9, dla połaciowych 1,1. Proszę jednak dopytać doradcę energetycznego w funduszu, czy to będzie się mieściło. Proszę też pamiętać, że czasu coraz mniej. Jeśli dom spełnia warunki to warto złożyć wniosek o dotację na pompę ciepła. Pompę kupujemy i montujemy po złożeniu wniosku w nieprzekraczalnym terminie - do końca tego roku.
Wniosek może złożyć każdy jednak czy cokolwiek się dostanie z tego programu to już wątpliwa sytuacja. Początkowo mówiono że można zacząć inwestycję i koszty wykonanych prac bierze się pod uwagę. Później, z powodu dużej ilości wniosków, zmieniono zasady. Według mnie pula na ten program została już wykorzystana!
W tej sytuacji w grę wchodzi ewentualna wymiana ogrzewania np. na kocioł na pellet, czy pompę ciepła, rekuperacja, panele słoneczne, fotowoltaika, ewentualne przyłącza (jeśli wybierze pan gaz). Wniosek składamy do wojewódzkiego funduszu.
Posiadam działkę z domem z około 1950r.
Był on remontowany przez ostatnie lata ( doprowadzany do stanu używalności) bez konieczności składania dokumentów o pozwolenie czy też zgłoszenie.
Na obecną chwilę posiadam akt własności z informacjami z tamtych lat. Czy potrzebuje coś więcej ? Dom w bdb stanie/drewniany.
Panie Pawle, jeśli chce Pan wnioskować do programu Czyste Powietrze o dotację - to wnioskodawcą jest właściciel (potrzebny wypis z ksiąg wieczystych). Istotne są dochody Pana oraz/lub osób tworzących z Panem wspólne gospodarstwo domowe (jeśli jest rodzina). Można wnioskować o wymianę przestarzałego ogrzewania, rekuperator, prace termomodernizacyjne (docieplające plus wymianę okien, drzwi). Pomocny może być ten artykuł: https://czystepowietrze.eu/2019/01/czyste-powietrze-po-aktualizacji-201901-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Dzień dobry,
Czyli analizując rozumiem, że jeżeli zaczęłam budowę w tym roku, a pompa ciepła ma być zakładana w 2020 mam nie ubiegać się o dotację z programu "czyste powietrze" ? Czy raczej jeżeli są nawet fundamenty w roku 2019 obowiązuje mnie tzw. ustawa o już istniejących budynkach?
Pozdrawiam,
Pani Agnieszko, wszystko wskazuje na to, że nie spełni Pani wymogów programu, instalując pompę ciepła w roku 2020. Nie wiem jakie elementy ustawy o budynkach istniejacych ma Pani na myśli i czego to ma dotyczyć?
Witam. Mieszkam w domu dwu rodzinnym. Parter domu jest moją własnością a góra rodziców. Wejścia mamy osobne jak i media. Jak w tym przypadku wygląda dotacja? Chcielibyśmy wymienić kotły węglowe na eko groszek i zrobić elewacje.
Panie Tomaszu, jeśli dobrze odczytałam zapytanie - dwa stare piece zamieniamy na dwa nowe to dwa wnioski składamy - Pan oddzielnie, rodzice oddzielnie. Prosze pamiętać, że na budynek jest limit pozyskania środków wynoszący 53 tys. zł. Położenie nowej elewacji nie jest dofinansowywane z programu Czyste Powietrze, a jedynie ocieplenie.
Dzień dobry. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie z programu jeszcze w 2019 roku a instalacje wykonać w 2020 r.Dom postawiony zamkniety częściowo ocieplony w projekcie zwykły kopciuch, jak w takim przypadku wygląda procedura dofinansowania?Jestem zdecydowana na pompe ciepła powietrze woda+panele fotowoltaiczne.
Pani Kamilo, może pani, ale proszę wziąć pod uwagę, że pompę ciepła trzeba zakupić, zainstalować i odbebrać do końca tego roku. Fotowoltaikę można zrealizować później. Wniosek sładamy w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska właściwym dla Pani miejsca zamieszkania w formie pisemnej i elektronicznej. Inwestujemy po złożeniu wniosku. Organizator programu daje Pani 24 miesiące na dokończenie docieplenia i zamknięcie budowy. Rozpatrzenie wniosku trwa przeważnie ok. 4 miesięcy.
Witam, chciałabym się dowiedzieć czy roczny dochód który jest kryterium przyznanaia dofinansowania jest liczony łącznie od wszytskich osob pozostających we wspólnym gospodarstwie domowy czy tylko np jednego członka rodziny który składa wniosek ( chodzi mi o limit rocznego dochód 125 528 zł. )?
Ten limit 125 tys. zł dotyczy wnioskodawcy. Pani Kingo, przesyłam link do artykułu z tabelą, na podstawie której wyliczymy przybliżoną wysokość dotacji.
Witam. Jeżeli mieszkam w domu w sumie jednorodzinnym trzykondygnacyjnym, który obecnie posiada trzy osobne mieszkania. W którym mieszkają trzy rodziny ze wspólną kotłownią , które są współwłaścicielami w sprawie spadkowej po zmarłym ojcu gdzie jest czwórka rodzeństwa plus Mama. w jaki sposób powinniśmy złożyć wniosek?
Dzień dobry
Niebawem rozpoczynam budowę domu i dowiedziałem się, że jeśli zainstaluje w nim kocioł na gaz a nie np na pellet czy węgiel to mogę starać się o dofinansowanie tek inwestycji. Czy na nowych zasadach jest to nadal aktualne? Czy w grę wchodzi tylko wymiana z kopciucha?
Panie Tomaszu, jeśli staramy się o dotację to: tam gdzie można się podłączyć do gazu nie montujemy kotła na węgiel, ale możemy montować kocioł na pellet. Przed zakupem i montażem składamy wniosek o dotację. Nie wiem, czy powinien Pan składać w tym roku, bo regulamin programu mówi, że trzeba się będzie wywiązać z inwestycji do końca roku 2019. Nie wiadomo też, czy program czyste Powietrze będzie finansował ekologiczne ogrzewanie do nowych domów w przyszłym roku. Wiele wskazuje na to, że program będzie wspomagał realizacje w budynkach już istniejących.
Witam, Wniosek o dofinansowanie wymiany kotła węglowego na kocioł gazowy oraz wymianę instalacji c.o. złożyłem w NFOŚi GW
31 stycznia br . Zakres prac został wykonany w lipcu. Kiedy mogę spodziewać się dofinansowania?
Panie Piotrze, program Czyste Powietrze nie przewiduje niestety takiej opcji. Sprawa ulega zmianie, w sytuacji gdyby w domu był jeszcze podłączony jakiś "kopciuch" na paliwa stałe. "Kopciucha" mógłby pan wymienić na nowy piec gazowy...
Pracuje na umowe o prace na czas nieokreślony. Jaki papierek musze miec przygotowany? Czy tylko pit ? Czy z firmy tez jakies zaświadczenie? Czy moze wplywy z konta bankowego?
Czy jeśli nie mieszkam w domu, w którym zamierzam wymienić kocioł, we wniosku do obliczeń dochodu przypadającego na członka rodziny powinnam podać wszystkich domowników, z którymi obecnie mieszkam czy moją rodzinę, ktora ma w domu zamieszkac?
Witam. Jestem właścicielką domu jednorodzinnego z 1960r. W 2002r uzyskałam pozwolenie na jego nadbudowę i rozbudowę. Inwestycja została zakończona w 2006 r. Czy w związku z powyższym mogę skorzystać z dotacji na termomodernizację tego budynku? Oczywiście planuję również wymianę kotła.i
Pani Iwono, moim zdaniem tak (pozwolenie na budowę musi być wydane przed 15 grudnia 2002 r.). Budowa trwała jednak dość długo, proszę dla 100-procentowej pewności przedzwonić w tej sprawie do funduszu.
Witam, jak wygląda sprawa z odbiorem domu do użytku i jego brak blokuje możliwość udziału w programie? Dom zamieszkany od 15 lat ale bez odbioru mimo że ma nadane numery, umowy na media i opłaty od nieruchomości.
Dzien dobry,Czy jesli zdecyduje sie na wymiane kotla na paliwo stale starego typu na kociol na ekogroszek 5 klasy to dostane dofinansowanie z Programu,pomimo tego ze w ulicy jest poprowadzony gaz?
Panie Tomaszu, niestety nie dostanie Pan dotacji do kotła na ekogroszek. Program przewiduje w Pana sytuacji dotację do kotła na pellet (o ile nie można się podłączyć do ciepłowni).
Witam, czy program również obejmuje wymianę okien i drzwi zewnętrznych ? I czy można otrzymać 10% zwrotu od Urzędu Skarbowego ? I od czego zależy procentowa wysokość dotacji ?
Pani Kasiu, jeśli dom ma odpowiedni wiek - tj. pozwolenie na budowę zostało wydane przed 15 grudnia 2002 r, program "Czyste Powietrze" obejmuje wówczas również wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Wysokość dotacji jest uzależniona od wysokości dochodu na członka rodziny - im niższy, tym wyższa dotacja. Ulga termomodernizacyjna z Urzędu Skarbowego działa na odwrót - im wyższy dochód Pani osiąga, tym więcej może Pani odpisać. Można skorzystać z obu możliwości. Przesyłam link do artykułu z tabelą dot. wysokości dotacji. https://czystepowietrze.eu/2019/01/czyste-powietrze-po-aktualizacji-201901-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Witam. Złożyłam wniosek na wymianę kotła na węgiel na kocioł gazowy. Ma jednak stary pic na gaz i chciałabym dokonać zmiany we wniosku i wymienić stary kościoła gazowy na nowy kocioł gazowy. Czy jest taka możliwość?
Witam. Końcem marca br założyłem instalację fotowoltaiczną, mogę składać wniosek ? drugie pytanie jestem w trakcie szukania nowego pieca , mogę do wniosku załączyć ofertę i przystąpić do wymiany pieca - czas rozpatrywania wniosków to 90 dni max więc oczekiwanie na decyzję to już może być prawie zima ;-).
Witam. Chciałabym złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup pieca na pellet. Dom jest w budowie. Piec jeszcze nie kupiony. Czy można też dostać dofinansowanie np na bojler, sterownik ogrzewania itp? Elementy niezbędne przy robieniu instalacji.
Dzień dobry. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie z programu jeszcze w 2019 roku a instalacje wykonać w 2020 r.Dom postawiony zamkniety częściowo ocieplony w projekcie zwykły kopciuch, jak w takim przypadku wygląda procedura dofinansowania?Jestem zdecydowany na pompe ciepła powietrze woda+panele fotowoltaiczne.
Jeżeli złożę wniosek jutro na pompę ciepła do co i cwu, rekuperację ale do końca roku zrealizuję tylko pompę ciepła a dopiero w nowym roku 2020 zakupię rekuperator to czy otrzymam na niego też dofinansowanie ? Na rozpatrzenie trzeba czeką nawet 4 - mce .
Pani Kasiu, od 15 maja 2020 po zmianach w programie, rozpatrzenie wniosku ma trwać nie dłużej niż 30 dni kalendarzowych. Na zrealizowanie całości ma Pani 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Inwestycję może Pan rozliczać etapami. Zatem wszystko powinno się udać.
Witam . W dniu dzisiejszym został zakończony u mnie montaż czyli 09.07 . 19 i mam rozumieć ze dotacji nie otrzymam ? bo dopiero teraz chciałem złożyć wniosek a o żadnej zmianie przepisów nie wiedziałem wcześniej
Pani Iwono - składając wniosek po 1 lipca 2019 mamy szansę uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu urządzenia grzewczego, które spełnia wymogi programu. Trzeba takie urządzenie zainstalować do końca tego roku.
Jaką datę należy wpisać wówczas jako termin rozpoczęcia przedsięwzięcia? Formularz nie pozwala na wpisanie daty przed 1 lipca 2019. Przed 1 lipca została zapłacona zaliczka dla wykonawcy jako warunek realizacji umowy + zapłata za rekuperator i pompę ciepła wykonawcy umowy (budynek nowo budowany).
Formularz faktycznie nie pozwala, bo jeśli składa pani wniosek np. 10 lipca to nie można wpisać jako daty rozpoczęcia terminu wcześniejszego - tak zminił się regulamin programu od 1 lipca.
wWitam. Mam pytanie biorę udział projekcie - wymiana indywidualnych źródeł ciepła na wysokosprawne lub niskoemisyjne dla gospodarstw domowych . Zapisalem sie na wymiane kotła weglowego na kocioł na ekogroszek program realizuje gmina . Sprawa trwa 1 rok wszystko miało byc dobrze gdy nagle gmina oswiadczyła ze kocioł na
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Dzień dobry. Co w przypadku gdy otrzymałam dotację w tym na ocieplenie ścian zewnętrznych, muszę dobudować kotłownię, aktualnie jej nie ma, na jednej ze ścian zniknie okno a pojawi się łącznik (korytarz) do dobudowanej części. W audycie okno. Co powinnam zrobić, ocieplenie nie będzie zgadzać się z audytem.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijproponuję skonsultować tę zmianę z wfośigw, to o n podejmuje ostateczne decyzje o akceptacji prac, kontroluje na miejscu prawidłowość przeprowadzonej inwestycji.
Witam, czy jeśli posiadam pozwolenie na budowę z 2012 roku a nie mam zrobionego odbioru domu a w nim zamieszkujemy normalnie czy należy nam się dofinansowanie z czystego powietrza
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · Udostępnijpo przeprowadzeniu odbioru można ubiegać się o wsparcie z programu Czyste Powietrze.
Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą inwestycje przeprowadzone po przeprowadzeniu odbioru.
Dzień dobry, posiadam dom z lat 60, posiadam akt notarialny i wypisy z ksiąg wieczystych, jeszcze moi rodzice budowali ten dom w miejscu domu ich rodziców jednak żadnych dokumentów, planów i odbioru na ten dom nie posiadam. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o dofinansowanie?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem tak. Proszę ewentualnie skonsultować to z pracownikiem wfośigw.
Dzień dobry, rodzice chcą skorzystać z programu czyste powietrze i zastąpić "kopciucha"- piec na węgiel, piecem na pellet. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy najpierw złożyć wniosek do wfośigw, czekać na decyzję z ich strony, a następnie rozpocząć wszelkie prace związane z wymianą pieca ? Oświadczenie o płatnościach składa się już po całkowitym zakończeniu instalacji nowego pieca?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijMożna to zrobić, tak jak Pani to opisuje, tak jest na pewno najbezpieczniej, gdyż inwestujemy, po tym, gdy wniosek zostanie zaakceptowany.
Regulamin programu umożliwia także wcześniejszy zakup i montaż kotła, jednak należy pamiętać, by zawnioskować przed upływem 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia inwestycji (data na fakturze).
Wniosek o rozliczenie dotacji składamy po zakończeniu instalacji nowego pieca.
Witam czy w domu wieleorodzinnym jeśli mieszkają cztery rodziny można składać wniosek o czyste powietrze
Odpowiedz · UdostępnijWitam.
Odpowiedz · UdostępnijTakie budynki obsługuje Program Ciepłe Mieszkanie, o ile gmina przystąpiła do jego realizacji:
https://www.czystepowietrze.eu/program-cieple-mieszkanie
Witam,czy kwalifikuje się do programu czyste powietrze,mam dom należący do mnie w Polsce, pozwolenie na budowę z 2010 roku był budowany system gospodarczym, dopiero w styczniu 2024 roku został odebrany.Pali się ekogroszkiem w piecu bez klasowym, chciałabym wymienić piec na pompę ciepła i założyć panele fotowoltaiczne.Mam męża który ma wyższy dochód,ale nie stać nas na inwestycje w domu w Polsce gdzie mieszka mój syn, wspomnę, że nie mam dochodu , jestem na urlopie wychowawczym,Nie rozliczamy się wspólnie z mężem.jest szansa by dostać dofinansowanie z czystego powietrza?
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijJest szansa - Pani musiałaby zawnioskować o najniższy poziom dofinansowania.
Proszę to ewentualnie potwierdzić w MOPS/GOPS.
Zakupiłem dom z lat 80tych. Dom nie ma wykonanego odbioru, ale obecnie uzyskanie odbioru raczej nie będzie możliwe. Chciae wykonać ocieplenie budynku. Czy taki budynek kwalifikuje się do dotacji?
Odpowiedz · UdostępnijWarto jednako postarać się o odbiór - taki budynek nie musi być docieplony, może mieć stare ogrzewanie. Po odbiorze może Pan wnioskować o uzyskanie wsparcia do docieplenia domu i innych inwestycji np. wymiany ogrzewania.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Zakupiłem dom, będący w trakcie przebudowy, parter otrzymał zgodę na użytkowanie, pierwsze piętro jeszcze nie. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej, docieplenie elewacji, wymianę źródła ciepła, instalacji CO dla całości, czy tylko dla części parterowej?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem jedynie dla parterowej. Proszę to jednak potwierdzić w WFOŚiGW.
Posiadam wyodrębniony lokal mieszkalny w domu jednorodzinnym (w którym są 3 wyodrębnione lokale łącznie z moim). Mam tylko ogrzewanie kominkowe. Czy mogę otrzymać dofinansowanie na założenie gazu i pieca gazowego. Nie mam dochodów jestem na bezrobociu i mieszkam z partnerką w innej miejscowości.
Odpowiedz · UdostępnijTak, może Pan wnioskować, jest możliwe uzyskanie wysokiej dotacji, jednak zawsze jest wymagany jakiś wkład własny (np. podatek VAT należy pokryć z własnej kieszeni).
Odpowiedz · UdostępnijW takiej sytuacji dotacja przysługuje, gdy kominek jest poniżej klasy 5. Kominek ten trzeba będzie zlikwidować.
Witam. Planuje zakup 80 letniego domu, dom wymaga gruntownego remontu, stare okna, kopciuch, brak ocieplenia. Dom będę finansował kredytem hipotecznym. Czy to ma jakiś wpływ na dofinansowanie? Czy czas zakupu domu brany jest pod uwagę?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Dom na kredyt nie jest przeszkodą w uzyskaniu dotacji. Odnośnie czasu zakupu - kluczowe jest to, by wnioskował Pan jako właściciel domu.
Odpowiedz · Udostępnijdzień dobry
Odpowiedz · Udostępnijwniosek złożyłem w maju 2023 zgodę na dofinansowanie otrzymałem w czerwcu 2023
czy mogę odliczyć inwestycje /wymianę drzwi wejściowych /które kupiłem i zamontowałem / w lutym 2023
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijTak, i ile te prace były ujęte we wniosku.
Czy jeśli kupiłem dom 1939 i go przebuduje mogę dostać dofinansowanie z programu czyste powietrze?
Odpowiedz · UdostępnijTak, na wymianę ogrzewania, zaś w zakresie docieplenia tylko w częściach domu niepoddanych przebudowie.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam pozwolenie na dom z 2016 roku odbiór domu mamy z 2022 roku czy jest możliwość skorzystania z dotacji na ocieplenie domu?
Witam
Odpowiedz · UdostępnijW tym przypadku wsparcie nie przysługuje (pozwolenie na budowę domu powinno być wydane przed 1 stycznia 2014 r. ).
Kupiłem domek,ale jest właścicielem moja mama i mieszka gdzie indziej i nie ma w nim meldunku tylko ja i moja córka ja jestem na rencie A córką pobiera alimenty od państwa czy ja mogę się starać o dotację na wymianę pieca bez dokumentów mojej mamy.
Odpowiedz · UdostępnijTylko Pana mama, jako właścicielka domu może zawnioskować o wsparcie do Programu Czyste Powietrze i jej dochód będzie brany pod uwagę.
Odpowiedz · UdostępnijNasz wniosek na wymiane źródła ogrzewania został pozytywnie rozpatrzony firma otrzymała pierszą wpłate pieniędzy z fuduszu. Czy można już złożyć wniosek na wymiane stolarki okiennej? Pytam dlatego że za dwa tygodnie będe miał nieważne zaświadczenie o dochodach, a teraz przysługiwało by mi 100% dofinasowania.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli dobrze zrozumiałam - jeśli to ma być drugi wniosek (pierwszy był na wymianę ogrzewania, a drugi na prace termomodernizacyjne - tj. wymianę okien) - to składamy go po rozliczeniu pierwszego.
Odpowiedz · UdostępnijProponuję ogłosić wszystkim Polakom w TVP ,że ten program to jedna wielka lipa,więcej ograniczeń, gratuluję.
Odpowiedz · UdostępnijNawet stary budynek traktują jak nowy
Odpowiedz · Udostępnijmam stary dom z 1939 roku.ogrzewany jest teraz tylko kominkiem i zwykla <<koza<<zadne z tych urzdzen nie spelnia wymogow ekologii ani nie wytwarza potrzebnej ilosci ciepla...dom jest nieocieplony (stara cegla i pustaki)..zawilgotnialy..co powinnam zrobic..
Odpowiedz · UdostępnijProszę zawnioskować o dotację do wymiany ogrzewania - np. kozy na nowe ogrzewanie oraz zawnioskować o prace dociepleniowe, drzwi, okna - wszystko to, co jest potrzebne. Można to rozpisać w jednym lub dwóch wnioskach (w jednym ogrzewanie, reszta w drugim). Wniosek składamy w wojewódzkim funduszu lub urzędzie miasta/gminy (o ile samorząd miejscowy podpisał umowę o współpracy z wojewódzkim funduszem). Jeśli jest problem z wypełnieniem wniosku, można to powierzyć firmie, która zamontuje urządzenie grzewcze.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, posiadam dom z lat 70-tych, obecnie postanowiłem go wyremontować i rozbudować. W starej części wymieniłem stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, zamierzam ocieplić dom i wymienić dach. Na rozbudowę mam pozwolenie na budowę z 2018r, piec 5 klasy został wymieniony w 2016r. Czy kwalifikuję się do dotacji?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Rafale, na ten moment pozostaje ewentualnie dotacja do rekuperacji lub odnawialne źródła energii (te ostatnie w pożyczce preferencyjnej). Na wszystko to, co już zostałe zamontowane nie przysługuje zwrot, bo najpierw wniosek, potem dotacja. Uzyskanie pozwolenia na budowę zmienia kwalifikację Pana domu - jest traktowany jako dom "nowo budowany". Wówczas nie przysługuje dotacja do docieplenia ścian. W sytuacji takiej jak Pańska lepiej najpierw za dotacją ocieplić to co się da, a potem przebudowywać, ale wniosek na budowę już jest... To pozwolenie na budowę wygasa po trzech latach. Proszę się ewentualnie zastanowić, co się bardziej opłaci. Na wymianę dachu nie przysługuje dotacja.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · Udostępnijproszę o informację czy mogę skorzystać z programu - buduję się (pozwolenie wydane w 2008 r), ściany są ocieplone, w przyszłym roku ocieplam dach. Z programu interesowałoby mnie dofinansowanie i pożyczka na zakup systemu rekuperacji i ogrzewania elektrycznego - nie mam jeszcze żadnego źródła ciepła
Pozdrawiam
Panie Łukaszu, wstępnie to wszystko jest w zasięgu dotacji i pożyczki. Trzeba złożyć wniosek, a czas nagli - bo organizator programu wymaga, aby kwestię ogrzewania zamknąć do końca tego roku. Najpierw składamy wniosek - można w nim ująć ogrzewanie i rekuperację. Trzeba zadbać o terminowość montażu i odbioru ogrzewania, potem rekuperacji. Ma pan 30 miesięcy od złożenia wniosku na wywiązanie się z wymogów związanych z właściwym dociepleniem budynku.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Czy jeżeli buduje dom i w tym roku chce wstawiac okna i drzwi energooszczędne czy też mogę zlozyc wniosek o dotacje? A w przyszlym roku założyć piec na gaz ?
Odpowiedz · UdostępnijNa okna i drzwi do domu nowo budowanego nie ma dotacji z programu czyste Powietrze. Organizatorzy programu zapowiadają, że dotacja do ogrzewania dla takiego domu tylko do końca tego roku - nalezy złożyć wniosek i zamontować ogrzewanie do końca roku 2019. Jeśli te zapowiedzi spełnią się, w przyszłym roku będzie już na to za późno.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, na początku lipca uzyskałem zgodę od Funduszu na dofinansowanie termomodernizacji budynku i wymianę pieca.Jak długo będę oczekiwał na podpisanie umowy.Prace zostały zakończone.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Rafale, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z doradcą z funduszu. Tam najprędzej uzyska Pan informację.
Odpowiedz · UdostępnijDwa lata temu kupilismy dom.Nie jest docieplony.W domu jest piec na ekogroszek ale jakis czas po wprowadzeniu okazalo sie ze trzeba go spawac bo wszystko sie rozpada i strasznie kopci.Chcialbym wymienic ogrzewanie na gazowe czy jest na to szansa i czy w gre wchodzi wymiana samego kotla czy tez wadliwy rur i kaloryferow
Odpowiedz · UdostępnijWitam mamy dom zamieszkały czesciowo ocieplony jednorodzinny z 1986 roku czy możemy ubiegać się o dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych i instalacje fotowoltaiczne i drugie pytanie mieszkają w części domu rodzice czy do dochodu tez mamy wyliczać ich emerytury
Odpowiedz · UdostępnijPani Wioletto, można, ale pod warunkiem, że ogrzewanie spełnia wymogi organizatora progamu - np. piec na paliwo stałe (węgiel, pellet) powinien być minimum 5 klasy.To, czy wliczy Pani emerytury rodziców, w dużej mierze zależy od Pani. Proszę paniętać, że wnioskuje właściel. Na fotowoltaikę przysługuje preferencyjna pożyczka z Programu Czyste Powietrze lub dotacja z rządowego z programu Mój Prąd.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Nowy dom, w tym roku pompa ciepła grunt będzie montowana, styro szary 20. Dwa okna maja U 0,91(140x140 kuchnia i jadalnia), jedno ma U 0,95(łazienka 60x140),czwarte okno ma także U 0,95(garaż 60x130),czy to nas dyskwalifikuje z programu, czy możemy jeszcze uratować coś by skorzystać z programu?
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem okna kwalifikują się. Dla okien zwykłych współczynnik powinien wynosić 0,9, dla połaciowych 1,1. Proszę jednak dopytać doradcę energetycznego w funduszu, czy to będzie się mieściło. Proszę też pamiętać, że czasu coraz mniej. Jeśli dom spełnia warunki to warto złożyć wniosek o dotację na pompę ciepła. Pompę kupujemy i montujemy po złożeniu wniosku w nieprzekraczalnym terminie - do końca tego roku.
Odpowiedz · UdostępnijWniosek może złożyć każdy jednak czy cokolwiek się dostanie z tego programu to już wątpliwa sytuacja. Początkowo mówiono że można zacząć inwestycję i koszty wykonanych prac bierze się pod uwagę. Później, z powodu dużej ilości wniosków, zmieniono zasady. Według mnie pula na ten program została już wykorzystana!
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam dom który budowany był 1984r. W bieżącym roku był rozbudowany(pozwolenie na rozbudowę/nadbudowę) Mogę ubiegać się o jakieś dotację ?
Odpowiedz · UdostępnijW tej sytuacji w grę wchodzi ewentualna wymiana ogrzewania np. na kocioł na pellet, czy pompę ciepła, rekuperacja, panele słoneczne, fotowoltaika, ewentualne przyłącza (jeśli wybierze pan gaz). Wniosek składamy do wojewódzkiego funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam działkę z domem z około 1950r.
Odpowiedz · UdostępnijBył on remontowany przez ostatnie lata ( doprowadzany do stanu używalności) bez konieczności składania dokumentów o pozwolenie czy też zgłoszenie.
Na obecną chwilę posiadam akt własności z informacjami z tamtych lat. Czy potrzebuje coś więcej ? Dom w bdb stanie/drewniany.
Panie Pawle, jeśli chce Pan wnioskować do programu Czyste Powietrze o dotację - to wnioskodawcą jest właściciel (potrzebny wypis z ksiąg wieczystych). Istotne są dochody Pana oraz/lub osób tworzących z Panem wspólne gospodarstwo domowe (jeśli jest rodzina). Można wnioskować o wymianę przestarzałego ogrzewania, rekuperator, prace termomodernizacyjne (docieplające plus wymianę okien, drzwi). Pomocny może być ten artykuł: https://czystepowietrze.eu/2019/01/czyste-powietrze-po-aktualizacji-201901-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijCzyli analizując rozumiem, że jeżeli zaczęłam budowę w tym roku, a pompa ciepła ma być zakładana w 2020 mam nie ubiegać się o dotację z programu "czyste powietrze" ? Czy raczej jeżeli są nawet fundamenty w roku 2019 obowiązuje mnie tzw. ustawa o już istniejących budynkach?
Pozdrawiam,
Pani Agnieszko, wszystko wskazuje na to, że nie spełni Pani wymogów programu, instalując pompę ciepła w roku 2020. Nie wiem jakie elementy ustawy o budynkach istniejacych ma Pani na myśli i czego to ma dotyczyć?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Mieszkam w domu dwu rodzinnym. Parter domu jest moją własnością a góra rodziców. Wejścia mamy osobne jak i media. Jak w tym przypadku wygląda dotacja? Chcielibyśmy wymienić kotły węglowe na eko groszek i zrobić elewacje.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Tomaszu, jeśli dobrze odczytałam zapytanie - dwa stare piece zamieniamy na dwa nowe to dwa wnioski składamy - Pan oddzielnie, rodzice oddzielnie. Prosze pamiętać, że na budynek jest limit pozyskania środków wynoszący 53 tys. zł. Położenie nowej elewacji nie jest dofinansowywane z programu Czyste Powietrze, a jedynie ocieplenie.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie z programu jeszcze w 2019 roku a instalacje wykonać w 2020 r.Dom postawiony zamkniety częściowo ocieplony w projekcie zwykły kopciuch, jak w takim przypadku wygląda procedura dofinansowania?Jestem zdecydowana na pompe ciepła powietrze woda+panele fotowoltaiczne.
Odpowiedz · UdostępnijPani Kamilo, może pani, ale proszę wziąć pod uwagę, że pompę ciepła trzeba zakupić, zainstalować i odbebrać do końca tego roku. Fotowoltaikę można zrealizować później. Wniosek sładamy w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska właściwym dla Pani miejsca zamieszkania w formie pisemnej i elektronicznej. Inwestujemy po złożeniu wniosku. Organizator programu daje Pani 24 miesiące na dokończenie docieplenia i zamknięcie budowy. Rozpatrzenie wniosku trwa przeważnie ok. 4 miesięcy.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, chciałabym się dowiedzieć czy roczny dochód który jest kryterium przyznanaia dofinansowania jest liczony łącznie od wszytskich osob pozostających we wspólnym gospodarstwie domowy czy tylko np jednego członka rodziny który składa wniosek ( chodzi mi o limit rocznego dochód 125 528 zł. )?
Odpowiedz · UdostępnijTen limit 125 tys. zł dotyczy wnioskodawcy. Pani Kingo, przesyłam link do artykułu z tabelą, na podstawie której wyliczymy przybliżoną wysokość dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jeżeli mieszkam w domu w sumie jednorodzinnym trzykondygnacyjnym, który obecnie posiada trzy osobne mieszkania. W którym mieszkają trzy rodziny ze wspólną kotłownią , które są współwłaścicielami w sprawie spadkowej po zmarłym ojcu gdzie jest czwórka rodzeństwa plus Mama. w jaki sposób powinniśmy złożyć wniosek?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijNiebawem rozpoczynam budowę domu i dowiedziałem się, że jeśli zainstaluje w nim kocioł na gaz a nie np na pellet czy węgiel to mogę starać się o dofinansowanie tek inwestycji. Czy na nowych zasadach jest to nadal aktualne? Czy w grę wchodzi tylko wymiana z kopciucha?
Panie Tomaszu, jeśli staramy się o dotację to: tam gdzie można się podłączyć do gazu nie montujemy kotła na węgiel, ale możemy montować kocioł na pellet. Przed zakupem i montażem składamy wniosek o dotację. Nie wiem, czy powinien Pan składać w tym roku, bo regulamin programu mówi, że trzeba się będzie wywiązać z inwestycji do końca roku 2019. Nie wiadomo też, czy program czyste Powietrze będzie finansował ekologiczne ogrzewanie do nowych domów w przyszłym roku. Wiele wskazuje na to, że program będzie wspomagał realizacje w budynkach już istniejących.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, Wniosek o dofinansowanie wymiany kotła węglowego na kocioł gazowy oraz wymianę instalacji c.o. złożyłem w NFOŚi GW
Odpowiedz · Udostępnij31 stycznia br . Zakres prac został wykonany w lipcu. Kiedy mogę spodziewać się dofinansowania?
Panie Jerzy, wniosek powinien zostać rozpatrzony w czerwcu. Proszę skontaktowac się w tej sprawie z WFOŚiGW, w którym składał Pan wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijWitam Posiadam piec gazowy starej generacji. Czy mogę starać się o dotację na wymianę pieca?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Piotrze, program Czyste Powietrze nie przewiduje niestety takiej opcji. Sprawa ulega zmianie, w sytuacji gdyby w domu był jeszcze podłączony jakiś "kopciuch" na paliwa stałe. "Kopciucha" mógłby pan wymienić na nowy piec gazowy...
Odpowiedz · UdostępnijPracuje na umowe o prace na czas nieokreślony. Jaki papierek musze miec przygotowany? Czy tylko pit ? Czy z firmy tez jakies zaświadczenie? Czy moze wplywy z konta bankowego?
Odpowiedz · UdostępnijTylko ostatni PIT.
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeśli nie mieszkam w domu, w którym zamierzam wymienić kocioł, we wniosku do obliczeń dochodu przypadającego na członka rodziny powinnam podać wszystkich domowników, z którymi obecnie mieszkam czy moją rodzinę, ktora ma w domu zamieszkac?
Odpowiedz · UdostępnijProszę wymienić osoby, które tworzą Pani obecne gospodarstwo domowe.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jestem właścicielką domu jednorodzinnego z 1960r. W 2002r uzyskałam pozwolenie na jego nadbudowę i rozbudowę. Inwestycja została zakończona w 2006 r. Czy w związku z powyższym mogę skorzystać z dotacji na termomodernizację tego budynku? Oczywiście planuję również wymianę kotła.i
Odpowiedz · UdostępnijPani Iwono, moim zdaniem tak (pozwolenie na budowę musi być wydane przed 15 grudnia 2002 r.). Budowa trwała jednak dość długo, proszę dla 100-procentowej pewności przedzwonić w tej sprawie do funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jak wygląda sprawa z odbiorem domu do użytku i jego brak blokuje możliwość udziału w programie? Dom zamieszkany od 15 lat ale bez odbioru mimo że ma nadane numery, umowy na media i opłaty od nieruchomości.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Marcinie, koniecznie trzeba to uregulować.
Odpowiedz · UdostępnijDzien dobry,Czy jesli zdecyduje sie na wymiane kotla na paliwo stale starego typu na kociol na ekogroszek 5 klasy to dostane dofinansowanie z Programu,pomimo tego ze w ulicy jest poprowadzony gaz?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Tomaszu, niestety nie dostanie Pan dotacji do kotła na ekogroszek. Program przewiduje w Pana sytuacji dotację do kotła na pellet (o ile nie można się podłączyć do ciepłowni).
Odpowiedz · UdostępnijWitam, czy program również obejmuje wymianę okien i drzwi zewnętrznych ? I czy można otrzymać 10% zwrotu od Urzędu Skarbowego ? I od czego zależy procentowa wysokość dotacji ?
Odpowiedz · UdostępnijPani Kasiu, jeśli dom ma odpowiedni wiek - tj. pozwolenie na budowę zostało wydane przed 15 grudnia 2002 r, program "Czyste Powietrze" obejmuje wówczas również wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Wysokość dotacji jest uzależniona od wysokości dochodu na członka rodziny - im niższy, tym wyższa dotacja. Ulga termomodernizacyjna z Urzędu Skarbowego działa na odwrót - im wyższy dochód Pani osiąga, tym więcej może Pani odpisać. Można skorzystać z obu możliwości. Przesyłam link do artykułu z tabelą dot. wysokości dotacji. https://czystepowietrze.eu/2019/01/czyste-powietrze-po-aktualizacji-201901-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Złożyłam wniosek na wymianę kotła na węgiel na kocioł gazowy. Ma jednak stary pic na gaz i chciałabym dokonać zmiany we wniosku i wymienić stary kościoła gazowy na nowy kocioł gazowy. Czy jest taka możliwość?
Odpowiedz · UdostępnijPani Urszulo, niestety nie ma takiej możliwości. Można we wniosku ująć jedynie kopciucha na paliwo stałe.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Mieszkam z teściami i to oni są właścicielami domu. Czy jako osoba zamieszkująca również mogę złożyć wniosek czy muszą to zrobić oni?
Odpowiedz · UdostępnijPani Ewelino, wniosek składa właściciel lub współwłaściciel.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Końcem marca br założyłem instalację fotowoltaiczną, mogę składać wniosek ? drugie pytanie jestem w trakcie szukania nowego pieca , mogę do wniosku załączyć ofertę i przystąpić do wymiany pieca - czas rozpatrywania wniosków to 90 dni max więc oczekiwanie na decyzję to już może być prawie zima ;-).
Odpowiedz · UdostępnijPanie Robercie, proszę pamiętać, że najpierw wniosek, a potem zakupy i realizacje.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Chciałabym złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup pieca na pellet. Dom jest w budowie. Piec jeszcze nie kupiony. Czy można też dostać dofinansowanie np na bojler, sterownik ogrzewania itp? Elementy niezbędne przy robieniu instalacji.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, Pani Aniu po 15 maja 2020 program zakończył finansowanie inwestycji w domach w budowie.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jestem w trakcie budowy domu. Nie zakupiłam jeszcze pieca, czy wniosek mogę złożyć i zakupić piec przed rozpatrzeniem wniosku?
Odpowiedz · UdostępnijPani Anno, najpierw składamy wniosek, później dokonujemy zakupu.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie z programu jeszcze w 2019 roku a instalacje wykonać w 2020 r.Dom postawiony zamkniety częściowo ocieplony w projekcie zwykły kopciuch, jak w takim przypadku wygląda procedura dofinansowania?Jestem zdecydowany na pompe ciepła powietrze woda+panele fotowoltaiczne.
Odpowiedz · UdostępnijJeżeli złożę wniosek jutro na pompę ciepła do co i cwu, rekuperację ale do końca roku zrealizuję tylko pompę ciepła a dopiero w nowym roku 2020 zakupię rekuperator to czy otrzymam na niego też dofinansowanie ? Na rozpatrzenie trzeba czeką nawet 4 - mce .
Odpowiedz · UdostępnijPani Kasiu, od 15 maja 2020 po zmianach w programie, rozpatrzenie wniosku ma trwać nie dłużej niż 30 dni kalendarzowych. Na zrealizowanie całości ma Pani 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Inwestycję może Pan rozliczać etapami. Zatem wszystko powinno się udać.
Odpowiedz · UdostępnijWitam . W dniu dzisiejszym został zakończony u mnie montaż czyli 09.07 . 19 i mam rozumieć ze dotacji nie otrzymam ? bo dopiero teraz chciałem złożyć wniosek a o żadnej zmianie przepisów nie wiedziałem wcześniej
Odpowiedz · UdostępnijPrzykro mi, ale tak właśnie jest. Nie ja pisałam regulamin.
Odpowiedz · UdostępnijDzien dobry.czy nalezy sie jakies dofinansowanie do pieca ,zlozonego wniosku po pierwszym lipca 2019?
Odpowiedz · UdostępnijPani Iwono - składając wniosek po 1 lipca 2019 mamy szansę uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu urządzenia grzewczego, które spełnia wymogi programu. Trzeba takie urządzenie zainstalować do końca tego roku.
Odpowiedz · UdostępnijJaką datę należy wpisać wówczas jako termin rozpoczęcia przedsięwzięcia? Formularz nie pozwala na wpisanie daty przed 1 lipca 2019. Przed 1 lipca została zapłacona zaliczka dla wykonawcy jako warunek realizacji umowy + zapłata za rekuperator i pompę ciepła wykonawcy umowy (budynek nowo budowany).
Odpowiedz · UdostępnijFormularz faktycznie nie pozwala, bo jeśli składa pani wniosek np. 10 lipca to nie można wpisać jako daty rozpoczęcia terminu wcześniejszego - tak zminił się regulamin programu od 1 lipca.
Odpowiedz · UdostępnijW takim wypadku jest szansa na uzyskanie dotacji skoro zaliczkowalo sie np. Pompe przed 1 lipca? Co wpisac we wniosku?
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem tak, najważniejsze jest to, aby ostateczna faktura za zakup i montaż była wystawiona po złożeniu wniosku.
Odpowiedz · UdostępnijwWitam. Mam pytanie biorę udział projekcie - wymiana indywidualnych źródeł ciepła na wysokosprawne lub niskoemisyjne dla gospodarstw domowych . Zapisalem sie na wymiane kotła weglowego na kocioł na ekogroszek program realizuje gmina . Sprawa trwa 1 rok wszystko miało byc dobrze gdy nagle gmina oswiadczyła ze kocioł na
Odpowiedz · UdostępnijPanie Grzegorzu, pana post urywa mi się... Podpisał Pan umowę z gminą? Prosze sprawdzić, co jest dla pana korzystniejsze i czy można ewentualnie zrezygnować z programu gminnego. https://czystepowietrze.eu/2019/01/czyste-powietrze-po-aktualizacji-201901-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Odpowiedz · UdostępnijNie rozumiem dlaczego nie moge skorzystac z programu tylko dlatego że pozwolenie na budowe mam z 2003 roku? Uważam że jest to nie sprawiedliwe
Odpowiedz · Udostępnij