1. Wniosek do programu Czyste Powietrze składamy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej drogą elektroniczną, dodatkowo dosyłamy też wydrukowaną wersję wniosku.
 2. Urządzenia grzewcze montowane w ramach programu Czyste Powietrze, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska muszą być ekologiczne, np. kotły na paliwa stałe powinny spełniać wymogi tzw. unijnego ekoprojektu. Klient ma tę pewność, gdy wymogi ekoprojektu są potwierdzone przez akredytowane laboratorium badawcze. Część krajowych producentów solidnie przygotowała się do wyzwania realizacji Czystego Powietrza. Do grupy rzetelnych firm należy Kostrzewa z linią produktów EEI PELLETS spełniających wymogi programu (kotły c.o. na pelet o mocach 8-32 kW oraz 12-30 kW). Oprócz urządzeń linii EEI PELLETS do programu kwalifikują się też urządzenia: MINI BIO NE 10-20 kW, TWIN BIO NE – 12 kW, oraz TWIN BIO NE 16-32 kW.
  Jak wyglądają kotły kwalifikujące się do programu Czyste Powietrze możesz zobaczyć TUTAJ
 3. Nie warto zwlekać z decyzją o modernizacji kotłowni – właśnie teraz mamy do czynienia z dobrymi cenami. Gwałtowny wzrost popytu na urządzenia grzewcze i usługi instalacyjne może spowodować wzrost cen.
 4. To nie prawda, że ten sezon grzewczy musi być stracony. Jeżeli właścicielowi domu bardzo zależy na czasie (np. doszło do awarii użytkowanego urządzenia grzewczego), nie musi czekać z odbiorem nowego urządzenia do momentu podpisania umowy z WFOŚiGW.
  Oto najszybsza procedura działania:

  1. kupujemy kocioł i zamawiamy firmę instalacyjną (wojewódzki fundusz wymaga udokumentowania wyboru jednej spośród trzech ofert dostępnych na rynku)
  2. składamy wniosek o dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – logujemy się na stronie funduszu, pobieramy wniosek, wypełniamy go i podpisujemy; dodatkowo drogą pocztową przesyłamy funduszowi wypełniony wniosek
  3. po złożeniu wniosku firma instaluje urządzenie i następuje podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (warto odczekać z instalacją i odbiorem choć trzy dni od momentu złożenia wniosku)
  4. WAŻNE – jeszcze przed przystąpieniem do modernizacji warto sfotografować stary kocioł w kotłowni, a także po zdemontowaniu; potrzebne jest również zaświadczenie o zezłomowaniu kotła

  Fundusz ma 90 dni roboczych na rozpatrzenie wniosku – to dużo, ale w Państwa domu jest już ciepło

 5. WAŻNE – Dofinansowanie można pozyskać tylko na zastąpienie kopciucha ekologicznym urządzeniem. Nie możemy pozostawić w domu żadnego dodatkowego źródła ciepła np. kominka, kozy itd.
 6. Dochód do wyliczenia wysokości dotacji – na podstawie rocznego zeznania podatkowego PIT
 7. Zawsze priorytetem jest wymiana ogrzewania, ale może warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zdecydować się na kocioł i termomodernizację? Udogodnieniem może być rozdział czasowy obu inwestycji – ujmujemy je w jednym wniosku, ale realizujemy etapami np. zimą wymieniamy ogrzewanie, a wiosną wykonujemy termomodernizację. Płatności nastąpią po zamknięciu kolejnych etapów. Warto wiedzieć, że fundusz nie przyznaje dofinansowania termomodernizacji w przypadku budynków nowo budowanych.
 8. WAŻNE Do programu można włączyć urządzenia grzewcze zakupione w 2018 roku pod warunkiem, że inwestycja nie została zakończona tj. odbiór nie jest potwierdzony protokołem zdawczo-odbiorczym. Taki protokół powinien zostać podpisany dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie w wojewódzkim funduszu.

Program jest adresowany w szczególności do osób z niskim i średnim dochodem – im niższe dochody, tym wyższa dotacja. Na wkład własny w programie BOŚ udzieli niskooprocentowanych pożyczek. Maksymalny koszt kwalifikowany w programie to 53 tys. zł, minimalny – 7 tys. zł. Planowany czas zakończenia programu to 2029 rok. Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym. Rząd zapowiada, że realizacja Czystego Powietrza pochłonie łącznie ok. 103 mld zł.

Przydatne linki:
www.mos.gov.pl/­czyste-powietrze/

www.mos.gov.pl/­fileadmin/­user_upload/­mos/­Aktualnosci/­2018/­wrzesien_2018/­Czyste_powietrze/­Czyste_powietrze_ulotka.pdf