Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 2000 pytań dotyczących rządowego Programu Czyste Powietrze. Zainteresowanie uzyskaniem dotacji do ogrzewania i termomodernizacji jest bardzo duże.
Zapoznanie się z zestawem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wersji 2.0 Programu Czyste Powietrze, obowiązującej od 15 maja 2020 r., pozwoli uzyskać szybki dostęp do informacji. Zachęcamy również do zapoznania się z zestawem odpowiedzi na pytania przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
https://czystepowietrze.gov.pl/ogolne/pytania-i-odpowiedzi/
DOM ISTNIEJĄCY
− Dom odziedziczony po dziadkach, budowany przed wojną, do kapitalnego remontu. O co można wnioskować?
Program Czyste Powietrze oferuje dotację do: wymiany ogrzewania, modernizacji instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenia przegród wewnętrznych i zewnętrznych, wymiany okien i drzwi, rekuperacji, preferencyjną pożyczkę do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii (fotowoltaiki, paneli słonecznych). W pierwszej kolejności należy zmodernizować ogrzewanie.
DOM NOWO BUDOWANY
− Jakie wsparcie przewiduje Program Czyste Powietrze dla właścicieli domów nowo budowanych?
Program Czyste Powietrze z dniem 15 maja 2020 r. nie przewiduje dotacji dla właścicieli domów nowo budowanych.
DOM DŁUGO BUDOWANY
− Moja rodzina buduje dom od przeszło 20 lat. Budynek nie został jeszcze odebrany. O co mogę wnioskować do Programu Czyste Powietrze?
Takie domy nie kwalifikują się do wsparcia w ramach Programu Czyste Powietrze.
WĘGIEL/PELLET/CZY GAZ?
− Mieszkam w małym mieście i planuję modernizację ogrzewania w kierunku nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Czy to prawda, że taki kocioł można instalować w ramach programu tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej, lub nie jest ono uzasadnione ekonomicznie?
Tak, to prawda. Dopiero, gdy nie ma możliwości zastosowania wyżej wymienionych rozwiązań, można uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu kotła na groszek węglowy. Inaczej jest w przypadku kotła na pellet, który ustępuje jedynie ciepłu z sieci, natomiast można montować go niezależnie od dostępności sieci gazowej.
DOCIEPLENIE DOMU
− Czy każdy właściciel/współwłaściciel domu jednorodzinnego może ubiegać się o dofinansowanie do docieplenia domu?
Należy spełnić dwa podstawowe warunki: pozwolenie na budowę domu musi zostać wydane przed 2015 r. oraz wymienić ogrzewanie na spełniające warunki regulaminu Programu Czyste Powietrze.
WNIOSEK
W jaki sposób osoby starsze będą mogły składać wniosek? Co w przypadku braku możliwości złożenia wniosku tylko elektronicznie − czy dotychczasowa forma (elektronicznie przez Portal Beneficjenta + Poczta) nadal będzie możliwa?
Nadal będzie możliwe złożenie wniosku, wypełnionego w interaktywnym formularzu PDF, przez Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej każdego z 16 WFOŚiGW oraz dostarczenie go do siedziby właściwego WFOŚiGW również za pośrednictwem poczty. Możliwe też będzie złożenie wniosku wyłącznie w wersji papierowej.
WNIOSEK I FAKTURY
− Kiedy powinienem zakupić i zamontować pompę ciepła − przed czy po złożeniu wniosku?
Wersja 2.0 programu przewiduje zrealizowanie inwestycji w terminie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, jednak nie wcześniej niż po 15 maja 2020 r.
WNIOSKI
− Chciałabym się dowiedzieć, czy jako właściciel domu 20−letniego mogę złożyć więcej niż jeden wniosek? Pierwszy, na wymianę ogrzewania, planuję złożyć jeszcze w tym roku, zaś drugi − dotyczący termomodernizacji − za rok.
Takie działanie jest dopuszczalne. Jeżeli realizacja poszczególnych etapów inwestycji planowana jest w znacznych odstępach czasu, istnieje możliwość złożenia oddzielnych wniosków. W przypadku domów istniejących, Program Czyste Powietrze zawsze na pierwszym miejscu stawia wymianę źródła ciepła. Zatem najpierw ogrzewanie, później inne realizacje
DOŻYWOTNIA SŁUŻEBNOŚĆ A WNIOSEK
− Mam dożywotnią służebność w domu należącym do mojej rodziny. Jak mogę skorzystać z Programu Czyste Powietrze?
Wniosek o dotację powinien złożyć właściciel budynku. Jeśli osoba korzystająca ze służebności zamierza ponieść wydatki na wkład własny do inwestycji, która podniesie standard życia, można to uregulować na drodze umowy cywilno−prawnej pomiędzy służebnikiem, a właścicielem.
Witam, czy docieplenie fundamentów wchodzi w skład dofinansowania z programu czyste powietrze?
Dzień dobry. Docieplenie fundamentów jest kosztem kwalifikowanym w programie Czyste Powietrze.
Dzień dobry. Na jednej działce stoją dwa domy jednego właściciela. Czy jest możliwość wymiany pieców na pompy ciepła w obu z dofinansowaniem? To samo dotyczy fotowoltaiki. Czy można otrzymać dotację na oba domy? Czy każdy z nich musi mieć innego właściciela?
Dzień dobry, można się starać o dotację na oba domy. Może być jeden właściciel. W każdym z budynków musi być kopciuch – przestarzałe urządzenie grzewcze na paliwo stałe tj. drewno lub węgiel przeznaczone do wymiany. Piszemy w tej sytuacji dwa wnioski.
Witam. W 2011 uzyskałem pozwolenie na budowę. W 2012 rozpocząłem. Zakończyłem 2019. W projekcie był piec na gaz zostało zmienione na ekogroszek( wtedy jeszcze nie było klas). Obecje jestem w trakcie odbiorów ze względu na CoVid. Piec 3 kl. z podajnikiem używam od 4. Czy mogę się starać o dopłatę na Pompę Ciepła
Proszę składać wniosek.
Witam. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania z programu “Czyste Powietrze” do wymiany tylko części okien w domu jednorodzinnym np. tylko na jednym piętrze?
Pozdrawiam
Witam, pozwolenie na budowę tego domu musi być wydane przed 2014 r. i musi on mieć ogrzewanie zgodne z regulaminem programu Czyste Powietrze (niskoemisyjne np. kocioł na paliwo stałe 5 klasy). Wtedy można wnioskować o prace dociepleniowe, w tym częściowe. Proszę jednak pamiętać, że obecnie wnioskujemy do programu tylko raz.
Dzień dobry, mam piec na pellet z dodatkowym rusztem na węgiel lub drewno, częściej używam rusztu. Chciałbym zainstalować pompę ciepła. Czy mogę starać się o dofinansowanie ?
Dzień dobry. Tylko wtedy, gdy kocioł na pellet jest poniżej 5 klasy wg normy 303.
Dzień dobry. Jeżeli w domu jedynym sposobem ogrzewania jest kuchnia kaflowa to czy można zakupić piec korzystając z programu Czyste Powietrze i rozwalić kuchnię a w dobudowanej kotłowni postawić piec? Czy wymiana kuchni kaflowej na piec będzie wchodziła w dofinansowanie oraz postawienie nowego komina?
Tak, można się obiegać o wymianę kuchni kaflowej i budowę przewodu odprowadzania spalin z nowego urządzenia.
Witam, mam pytanie, czy jeśli posiadam przyłącze gazowe a jednak chcę zamontować piec na pellett mam szansę uzyskać dofinansowanie?
Witam, niestety nie ma takiej opcji. Można natomiast w tej sytuacji zamiast pieca gazowego wybrać pompę ciepła lub piec elektryczny.
Dzień dobry. Założyłam we wrześniu 2020r. fotowoltanikę i złożyłam wniosek do programu “Czyste powietrze” o dotację z programu “Mój prąd”- wniosek jeszcze nie został rozpatrzony. Czy w tym roku mogę wymienić piec na ekogroszek na pompę ciepła i złożyć następny wniosek o dofinansowanie z programu “Czyste powietrze” ?
Dzień dobry. Pani Joanno, proszę skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska właściwym dla lokalizacji Pani inwestycji i zapytać o ten przypadek. Do programu wnioskujemy obecnie tylko raz. Ten pierwszy wniosek raczej nie mógł zostać rozpatrzony pozytywnie w ramach programu Czyste Powietrze (gdy wnioskujemy o wymianę przestarzałego ogrzewania możemy ująć we wniosku fotowoltaikę, o samą fv nie można wnioskować do Czystego Powietrza. Proszę to wyjaśnić i jeśli będzie możliwość złożyć jeszcze jeden wniosek, na wymianę przestarzałego ogrzewania (piec na groszek węglowy musi być poniżej 5 klasy) i do tego dodać fotowoltaikę.
Czy mogę w ramach programu wymienić 20-letni piec gazowy na nowoczesny również gazowy?
Jeśli nie, to czy mając swoj piec, mogę skorzystać z pozostałych możliwości np rekuperacja itp?
Witam, niestety nie jest to możliwe. Program adresowany jest do właścicieli kopciuchów (przestarzałych pieców na węgiel lub drewno). O rekuperację ubiegamy się niejako dodatkowo – przy okazji wniosku o wymianę ogrzewania. Nie możemy napisać wniosku na samą rekuperację. Proponuję skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i odpis tych inwestycji od podatku.
Witam wraz z mężem i synkiem mieszkam w nowo wybudowanym domu (pozwolenie przed 2015 r.) posiadamy piec na ekogroszek. czy możemy starać się na dofinansowanie np. panele fotowoltaiczne, czy docieplenie domu lub ocieplenie bramy. garażowej czy w przypadku zarobków te 100 tyś to jest na jedną osobę ?
Witam, dotację do fotowoltaiki uzyska Pani z innego rządowego programu Mój Prąd. Nie przysługuje dotacja do docieplenia domu (pozwolenie musiałoby zostać wydane przed 2014 r.). Zarobki – 100 tys. zł brutto rocznie na jedną osobę.
Wszystko ładnie tylko koszty tych wszystkich prac bardzo duże, dotacja mała nawet przy dochodzie 1400 zł na osobę. Trzeba mieć duży wkład własny. Jak zwykle dotacja dla dobrze zarabiających, Mimo dobrej woli jestem zmuszona nadal palić w kopciuchu.
Dzień dobry. Moja mama jest właścicielem domu jednorodzinnego (dom zapisany tylko na mamę) w którym mieszka z moim tatą na parterze, natomiast ja z żoną i dziećmi na piętrze. Czyj dochód będzie liczony do programu czyste powietrze. Tylko mamy jako właściciela domu, czy mamy i taty wspólnie, czy nas wszystkich? Dziękuj
Dzień dobry. W zależności od dochodów ubiegamy się o jeden z dwóch poziomów dofinansowania. Przy podstawowym – ujmujemy dochód wnioskodawcy – właściciela domu. Przy podwyższonym – bierzemy pod uwagę członków rodziny – w tym przypadku mamy i taty. Poziom dotacji zależy od dochodów:
https://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Witam, dochód roczny wnioskodawcy nie przekracza 100tys, otrzymałem oferty: wymianę pieca-16000zl, instalacje solarna cwu-5500, panele fotowoltaiczne 3.5kw na uzytek domu-5000zl jakie dofinansowanie maxymalnie otrzymam i od czego zalezy?
Dotacja zależy od wysokości dochodów: (podstawowy poziom dotacji – wnioskodawca zamożniejszy, którego roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł) oraz podwyższony (wnioskodawca uboższy – średni miesięczny dochód na osobę wynosi poniżej 1 400 zł lub 1 960 w przypadku osób samotnych). Proszę ustalić jakie ma Pan dochody i sprawdzić jaka będzie w przypadku dotacja pod linkiem:
https://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Witam, budynek z 1850r zainstalowany jest ogrzewany starym piecem, dodatkowo poddasze mieszkalne bez żadnej izolacji dachu, brak sieci gazowej. Czy w tym przypadku jednocześnie mozna ubiegać sie o dofinansowanie na termomodernizację dachu, wymianę pieca, wykonanie systemu CWU zasilanego energią słoneczną?
Na wszystko ma pan szansę uzyskać dofinansowanie. Obecnie wnioskujemy tylko raz. Zatem trzeba rozpisać to w jednym wniosku. Więcej informacji: https://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Witam, zamierzam wymienić dach i przerobić poddasze na użytkowe. Czy jest możliwość dotacji na ocieplenie dachu,zakup nowych okien i ocieplenie stropu. Oprócz tego chcę wnioskować o wymianę pieca i ocieplenie budynku.
Witam, Panie Pawle wszystkie inwestycje należy ująć w jednym wniosku (teraz do Czystego Powietrza składamy tylko jeden wniosek). W pierwszej kolejności należy wymienić ogrzewanie. W przypadku poddasza użytkowego z dotacji ocieplamy dach, strop gdy poddasze jest nieużytkowej. Więcej informacji: https://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/