Budujesz nowy dom? Planujesz modernizację istniejącego budynku – CZYSTE POWIETRZE jest dla Ciebie!

Po raz pierwszy można uzyskać tak wysoką dotację do zakupu i instalacji źródła ciepła oraz termomodernizacji maksymalnie 90% przy kosztach kwalifikowanych 53 tys. zł. Na brakujące 10% uzyskasz pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Program realizuje Ministerstwo Środowiska we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Środki na udzielenie dotacji i pożyczek pochodzą z: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska oraz Banku Ochrony Środowiska.

Planujesz skorzystanie z programu Czyste Powietrze? Wszelkie formalności związane z dotacją załatwisz w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w każdym województwie mieści się odpowiedni WFOŚiGW).

Atrakcyjne dofinansowanie – program jest adresowany w szczególności do mieszkańców z niskim i średnim dochodem – im niższe dochody, tym wyższa dotacja. Maksymalny koszt kwalifikowany w programie to 53 tys. zł, minimalny – 7 tys. zł.

Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym.

Rząd zapowiada, że realizacja Czystego Powietrza pochłonie łącznie ok. 103 mld zł.

Celem programu Czyste Powietrze jest:

 • poprawa energetyki domów jednorodzinnych
 • poprawa jakości powietrza w Polsce, likwidacja smogu
 • wyeliminowanie procederu palenia śmieci

 

Czyste Powietrze wyeliminuje palenie śmieci?

Rząd uruchamia jesienią pierwszy realizowany na tak szeroką skalę program wspierający wymianę przestarzałego ogrzewania na nowoczesne oraz termomodernizację. Program Czyste Powietrze ma za zadanie wyeliminować m.in. palenie śmieci i poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Mazury to kraina najczystszego powietrza, jakiego nie znają na Śląsku, Mazowszu, ani w Małopolsce. Jeżeli mieszkańcy umiejętnie skorzystają z programu Czyste Powietrze, na Mazurach będzie się żyło jeszcze zdrowiej i wygodniej.

Czyste Powietrze realizowane jest przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Mieszkańcy Mazur wszelkie formalności załatwią w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Tam należy składać wnioski o dofinansowanie. Oprócz dofinansowania do wymiany kopciuchów i termomodernizacji do budownictwa jednorodzinnego, przewidziane są dotacje do nowo budowanych domów jednorodzinnych.

 

WAŻNE INFORMACJE O PROGRAMIE

 1. Urządzenia grzewcze montowane w ramach programu muszą być ekologiczne, np. kotły na paliwa stałe muszą się legitymować certyfikatem ekoprojektu akredytowanego laboratorium badawczego.
 2. Nie warto zwlekać z decyzją o modernizacji kotłowni – właśnie teraz mamy do czynienia z dobrymi cenami. Gwałtowny wzrost popytu na produkty i usługi może spowodować wzrost cen urządzeń i usług instalacyjnych.
 3. To nie prawda, że ten sezon grzewczy musi być stracony! Jeżeli mieszkańcowi zależy na czasie, nie musi z odbiorem urządzenia czekać do momentu podpisania umowy z WFOŚiGW.
  Oto najszybsza procedura działania:

  1. kupujemy kocioł i zamawiamy firmę instalacyjną (Wojewódzki Fundusz wymaga, aby do przeprowadzenia inwestycji wybrać najkorzystniejszą spośród trzech ofert dostępnych na rynku)
  2. składamy wniosek o dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu
  3. po złożeniu wniosku firma instaluje urządzenie, następuje podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (warto odczekać z instalacją i odbiorem choć trzy dni od momentu złożenia wniosku)
  4. WAŻNE – jeszcze przed przystąpieniem do modernizacji należy sfotografować stary kocioł w kotłowni, a także po zdemontowaniu, potrzebne jest również zaświadczenie o zezłomowaniu kotła

  Fundusz ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku – to dużo, ale w Państwa domu jest już ciepło

 4. Audyt energetyczny w przypadku wymiany ogrzewania nie jest wymagany
 5. WAŻNE – Dofinansowanie można pozyskać tylko na zastąpienie kopciucha ekologicznym urządzeniem. Nie możemy pozostawić w domu żadnego dodatkowego źródła ciepła np. kominka, kozy itd.
 6. DOCHÓD do wyliczenia wysokości dotacji – na podstawie rocznego zeznania podatkowego PIT
 7. Zawsze priorytetem jest wymiana ogrzewania, ale może warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – i zdecydować się na kocioł i termomodernizację? Udogodnieniem może być rozdział czasowy obu inwestycji – ujmujemy je w jednym wniosku, ale realizujemy etapami np. zimą wymieniamy ogrzewanie, a wiosną wykonujemy termomodernizację. Płatności nastąpią po zamknięciu kolejnych etapów.
 8. WAŻNE Do programu można włączyć kotły zakupione od 1. stycznia 2018 r. pod warunkiem, że inwestycja nie została zakończona tj. odbiór nie jest potwierdzony protokołem zdawczo-odbiorczym. (jednym słowem, taki protokół powinien zostać podpisany dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu).

Atrakcyjne dofinansowanie

Program ma być adresowany w szczególności do mieszkańców z niskim i średnim dochodem – im niższe dochody, tym wyższa dotacja. Maksymalny koszt kwalifikowany w programie to 53 tys. zł, minimalny – 7 tys. zł. Planowany czas zakończenia programu to rok 2029. Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym. Rząd zapowiada, że realizacja Czystego Powietrza pochłonie łącznie ok. 103 mld zł.