- Minister uprawnił gminy do przyjmowania wniosków o dofinansowanie i dokonywania wstępnej weryfikacji. Przypomnijmy, że jak podaje ministerstwo środowiska, na początku lipca prawie 1000 na 2477 gmin zgłosiło gotowość udzielenia wsparcia przy wdrażaniu programu.
- Uproszczeniu uległ również wzór formularza wniosku o dofinansowanie. Beneficjentów ucieszy zapewne to, że nie będzie już konieczna dodatkowa wizyta wnioskodawcy w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Innym udogodnieniem jest wydłużenie z 24 do 30 miesięcy czasu realizacji inwestycji.
- Kolejna zmiana znosi obowiązek składania weksla in blanco z klauzulą bez protestu przez beneficjenta, jako zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.
Opisywane zmiany obowiązują od 29 lipca 2019 r.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym wykazem zmian zasad realizacji programu opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. www.gov.pl/web/srodowisko/zmiany-w-programie-czyste-powietrze2
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Witam serdecznie mieszkam w domu 2 rodzinnym każdy ma swoją księgę na lokale reszta to części wspólne zapis w starostwie jest budynek mieszkalny nie jednorodzinny mam ogrzewanie na drewno i węgiel czy w takiej sytuacji mogła bym skorzystać z tego programu nadmieniając iż sąsiedzi mają ogrzewanie gazowe .
Odpowiedz · UdostępnijTak. Domy dwurodzinne kwalifikują się do programu. Potrzebna jest pisemna zgoda sąsiadów na Pani inwestycję wymiany ogrzewania. Prosze też pamiętać, że najpierw składamy wniosek, później inwestujemy.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Posiadam mieszkanie w małym cztero-rodzinnym bloku, każdy z nas ma 54 m2 i własny osobny piec C.O. chciałbym założyć powietrzną pompę ciepła,Są jeszcze dwa takie bloki lecz nikt z nas nie łapie się na dofinansowanie z programu "Czyste powietrze" czy wiadomo o jakichś zmianach od nowego t.j 2020r. w tej sprawie.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Arturze, na razie cicho.
Odpowiedz · UdostępnijMam pytanie. Zaczynam budowę domu. Właściwie to staram się o pozowlenie na budowę, które jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem otrzymam na początku 2020 roku. Czy mogę starać się w 2020 roku o wsparcie z programu "Czyste powietrze" na wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i inst. fotowoltaicznej? Pozdr
Odpowiedz · UdostępnijPanie Mirku, jak najbardziej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej korzystniejszy finansowao może się okazać inny rządowy program pod hasłem "Mój Prąd" Info pod linkiem: https://www.gov.pl/web/energia/rusza-program-moj-prad
Odpowiedz · UdostępnijNowe budynki dalej bez prawdziwego wsparcia :(
Odpowiedz · UdostępnijNo i super, fajnie że teraz jeszcze łatwiej można składać takie wnioski. Bardzo dobra robota.
Odpowiedz · Udostępnij