Start programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada uruchomienie nowego programu wspierającego poprawę jakości powietrza na przełomie I i II kwartału 2022 r.
Dotacja do 21 000 zł
Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych. Dotacja obejmie do 30 % kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła.
Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą wydatki poniesione na zakup buforów oraz zbiorników c.w.u., jak również prace ziemne np. odwierty.
Brak kryterium dochodowego
Decyzja o przyznaniu dotacji Programu Moje Ciepło nie będzie uzależniona od wysokości dochodów wnioskodawcy. W programie ma natomiast zostać uwzględniona Karta Dużej Rodziny, która podwyższy poziom dofinansowania rodzinom wielodzietnym.
Podwyższony standard – wymogi techniczne
Beneficjenci Programu Moje Ciepło będą mogli ubiegać się o dopłatę do zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. W pierwszym roku funkcjonowania programu będzie obowiązywać wymóg nieodnawialnej energii pierwotnej na poziomie minimum 63 kWh/m2 budynku rocznie, zaś w kolejnych latach wymóg ten zostanie zaostrzony do 55 kWh/m2 budynku rocznie.
Kryterium czasowe/beneficjenci programu
- o dofinansowanie w Programie Moje Ciepło będą ubiegali się właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych będących w trakcie budowy lub domów, gdzie złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.
Wypłata dotacji po przeprowadzeniu inwestycji
Okres ponoszenia kosztów kwalifikowanych będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Osoby planujące skorzystanie z dotacji Programu Moje Ciepło otrzymają wypłatę dotacji po przeprowadzeniu inwestycji.
Ograniczenia dla kotłów na paliwa stałe
Z programu Moje Ciepło nie będzie można skorzystać, jeśli w budynku będzie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe. Wyjątek będą stanowiły kominki przeznaczone do celów rekreacyjnych.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Na jakiej podstawie będzie sprawdzane zapotrzebowanie na energię pierwotną? W projekcie budowlanym mam 72. Natomiast zdecydowaliśmy się w trakcie budowy m.in na rekuperację, której nie było w projekcie. Czy coś wiadomo czy będzie możliwe dołączenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czy tylko na podstawie projektu budowlanego?
Odpowiedz · UdostępnijPani Agnieszko, nie podane zostały jeszcze żadne szczegóły w tej sprawie.
Odpowiedz · UdostępnijWitam kiedy wystratuje program?
Odpowiedz · UdostępnijWitam, nie podano jeszcze konkretnej daty. Wszyscy czekamy.
Odpowiedz · Udostępnij