Nie przegap! Ważne zmiany w Czystym Powietrzu

Najpierw składamy wniosek o dotację do programu Czyste Powietrze, później inwestujemy w nowe ogrzewanie lub termomodernizację. Działanie odwrotne oznacza brak dotacji! Wydatki poniesione przed złożeniem wniosku nie będą ujmowane jako koszty kwalifikowane i tym samym nie będą podlegały zwrotowi. – Taka zmiana obowiązuje od 1 lipca 2019 r.

02/07/2019 – Materiał archiwalny

– Kiedy powinnam kupić piec, aby nie przepadła mi dotacja – pyta pani Iwona z Opola, czytelniczka portalu CzystePowietrze.eu.  

 

Zmiana w regulaminie programu „Czyste Powietrze” oznacza, że najpierw składamy wniosek do programu „Czyste Powietrze”, a później możemy postępować na dwa sposoby: inwestycję można przeprowadzić bezpośrednio po złożeniu wniosku lub dopiero po podpisaniu umowy z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wyjątkiem od tej reguły są koszty dokumentacji projektowej i audytu energetycznego, które mogą być poniesione wcześniej – przed złożeniem wniosku.

 

Pellet wygrywa z groszkiem węglowym

 

Inna istotna zmiana w regulaminie programu to ograniczenia dotyczące dotowania urządzeń na paliwa stałe. Program „Czyste Powietrze” od 1 lipca wspiera przede wszystkim „najczystsze ciepło” – m. in. pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, elektryczne i pelletowe.  Już nie tak łatwo, jak dotychczas, uzyskamy dotację do zakupu i montażu kotłów na paliwa stałe - tj. na węgiel. Tym ograniczeniem miało być również objęte ogrzewanie na pellet, od czego jednak odstąpiono.

 

Co to oznacza? Kocioł na groszek węglowy można instalować w ramach programu „Czyste Powietrze” tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowni. Kocioł na pellet wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gdy koszt podłączenia do sieci jest wyższy niż koszt wymiany żródła ciepła. Dostępność sieci  gazowej nie skreśla opcji ogrzewania na pellet z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.