– Kiedy powinnam kupić piec, aby nie przepadła mi dotacja – pyta pani Iwona z Opola, czytelniczka portalu CzystePowietrze.eu.
Zmiana w regulaminie programu „Czyste Powietrze” oznacza, że najpierw składamy wniosek do programu „Czyste Powietrze”, a później możemy postępować na dwa sposoby: inwestycję można przeprowadzić bezpośrednio po złożeniu wniosku lub dopiero po podpisaniu umowy z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wyjątkiem od tej reguły są koszty dokumentacji projektowej i audytu energetycznego, które mogą być poniesione wcześniej – przed złożeniem wniosku.
Pellet wygrywa z groszkiem węglowym
Inna istotna zmiana w regulaminie programu to ograniczenia dotyczące dotowania urządzeń na paliwa stałe. Program „Czyste Powietrze” od 1 lipca wspiera przede wszystkim „najczystsze ciepło” – m. in. pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, elektryczne i pelletowe. Już nie tak łatwo, jak dotychczas, uzyskamy dotację do zakupu i montażu kotłów na paliwa stałe - tj. na węgiel. Tym ograniczeniem miało być również objęte ogrzewanie na pellet, od czego jednak odstąpiono.
Co to oznacza? Kocioł na groszek węglowy można instalować w ramach programu „Czyste Powietrze” tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowni. Kocioł na pellet wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gdy koszt podłączenia do sieci jest wyższy niż koszt wymiany żródła ciepła. Dostępność sieci gazowej nie skreśla opcji ogrzewania na pellet z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Dzień dobry. Złożyłem wniosek na wymianę pieca ale muszę wymurowac komin czy komin tez wchodzi do wniosku
Odpowiedz · UdostępnijWymurowanie komina nie wchodzi w grę, można natomiast ująć przewód spalinowy.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Złożyłam wniosek na pompę ciepła w nowo budowanym budynku. Proszę mi napisać co to jest Przyłącze elektroenergetyczne? Co powinno być napisane na fakturze. Na formularzu, po zaznaczeniu "pompy ciepła" "przyłącze elektroenergetyczne" samo się zaznacza.
Odpowiedz · UdostępnijPani Moniko, to jest ten element, dzięki któremu pompa ciepła będzie połączona z siecią.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.Czy w nowo budowanym budynku po złożeniu wszystkich dokumentów odbioru,wniosku płatności na pompę ciepła,mogę jeszcze dołączyć nowy wniosek na rekuperację,jako aneks ?
Odpowiedz · UdostępnijPani Jolanto, raczej po prostu nowy wniosek. Ale proszę się jeszcze upewnić u doradcy energetycznego w Wojewódzkim Funduszu
Odpowiedz · UdostępnijWitam, chcemy mieć w nowo budowanym domu piec na ekogroszek, ale i gaz. Czy możliwe jest dostanie dotacji najpierw na piec na ekogroszek, a potem na piec gazowy i utrzymanie ich obu jako 2 niezależnych źródeł ciepła domu? Gaz ma popłynąć do nas za jakieś 2 lata, a ekogroszkiem chcemy grzać dom już w następną zimę.
Odpowiedz · UdostępnijPani Magdo, czy orientuje sie Pani, że w przypadku domów nowo budowanych trzeba sfinalizować całość - wniosek, zakup, montaż i uruchomienie do końca tego roku? Niezależnie od tego, co Pani wybierze.
Odpowiedz · UdostępnijWitam posiadam dom budowany w latach 70-tych. Jest ocieplony styropianem 5 cm , ale to za mało. Planuję docieplić budynek oraz wymienić stolarkę i starego kopciucha na piec zasilany ekogroszkiem. Do domu podłączony jest gaz. Czy w tym przypadku możliwe jest dofinansowanie? i co z dociepleniem?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Mariuszu - w pierwszej kolejności należy wymienić ogrzewanie. Jeśli ma Pan przyłącze gazowe to nie ma już powrotu do węgla, można ewentualnie zamiast gazu zamontować piec na pellet. Ciekawy przypadek z tym dociepleniem, gdzie będzie robione uzupełnienie. Pierwszy raz spotykam się z takim tematem. Po ustaleniu postaram się dopisać informację na ten temat.
Odpowiedz · Udostępnij