PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Wystartował Mój Prąd 6.0

Ruszył nabór wniosków do szóstej edycji programu "Mój Prąd". Prosumenci mają szansę uzyskać do 28 tysięcy złotych dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej oraz magazyn ciepła.

02/09/2024

Od 1 sierpnia 2024 roku, wszystkie mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej będą musiały mieć obowiązkowy magazyn energii.

 

Wydatki kwalifikowane do dofinansowania mogą być ponoszone od 1 stycznia 2021 roku, a warunkiem uczestnictwa w programie jest rozliczanie się w systemie net-billing.

 

Wysokość dofinansowania

  • Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca 2024 r. (przy czym samo przyłączenie może nastąpić później), magazyn energii lub ciepła jest opcjonalny:

    • Moc mikroinstalacji: od 2 kW do 10 kW
    • Dofinansowanie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż:
      • Mikroinstalacja PV: 6 tys. zł
      • Mikroinstalacja PV z dodatkowym elementem: 7 tys. zł + dofinansowanie na dodatkowy element
      • Magazyn energii: 16 tys. zł
      • Magazyn ciepła: 5 tys. zł
  • Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 r. wraz z magazynem energii lub ciepła (obligatoryjnie):

    • Moc mikroinstalacji: od 2 kW do 20 kW
    • Dofinansowanie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż:
      • Mikroinstalacja PV z dodatkowym elementem: 7 tys. zł + dofinansowanie na dodatkowy element
      • Magazyn energii: 16 tys. zł
      • Magazyn ciepła: 5 tys. zł

 

Każda instalacja fotowoltaiczna zgłoszona do dofinansowania musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej, a magazyny energii muszą być zgłoszone do operatora sieci dystrybucyjnej. Minimalna pojemność magazynu energii wynosi 2 kWh, natomiast magazynu ciepła 20 dm³, co pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla jednej osoby.

Łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta, w tym mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu energii, nie może przekraczać 50 kW.

 

Wybór odpowiedniego magazynu energii elektrycznej

Organizatorzy programu podkreślają, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie parametrów magazynu energii do mocy zainstalowanej instalacji PV i sposobu wykorzystania zmagazynowanej energii.

 

Pojemność magazynu energii, która zazwyczaj waha się od 2,5 kWh do 13 kWh, jest kluczowym parametrem. Im większa pojemność, tym zazwyczaj niższy koszt jednej kilowatogodziny pojemności. Ważna jest także moc magazynu – przy dużej pojemności, ale niskiej mocy, magazyn będzie długo dostarczał energię, ale jedynie do kilku urządzeń.

 

Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej NFOŚiGW, zaznacza, że wszystkie złożone wnioski są indywidualnie sprawdzane, a zalecenia programu nie są obligatoryjne.

 

Dotacje na fotowoltaikę w programie "Czyste Powietrze"

Budżet szóstej edycji programu "Mój Prąd" wynosi do 400 milionów złotych, a finansowanie pochodzi z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Wnioski można składać od 2 września do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków.

 

Pamiętajmy, że  także w ramach programu "Czyste Powietrze", poza termomodernizacją budynków i wymianą źródeł ciepła, można również uzyskać dotacje na instalację paneli fotowoltaicznych. Z tej formy wsparcia skorzystało już prawie 60 tysięcy osób, a wysokość dofinansowania waha się od 6 do 15 tysięcy złotych, w zależności od dochodów beneficjenta.