Osoby wnioskujące do Programu "Czyste Powietrze" coraz chętniej decydują się na montaż kotła na biomasę. Urządzenia produkujące ciepło ze spalania drewna stanowią 44% spośród ogółu wybieranych (dane z kwietnia 2024 r.). Drugie miejsce w rankingu urządzeń zajmują pompy ciepła – 30 %. Kotły gazowe spadły na trzecie miejsce – 25 %.
Polacy stawiają na OZE
Kotły na biomasę oraz pompy ciepła to urządzenia czerpiące z tzw. odnawialnych źródeł energii. W obliczu zmian klimatycznych eksploatacja tego typu urządzeń wiąże się z korzystnym bilansem CO2. Kotły na biomasę (pellet i zgazowujące drewno) od stycznia br. to najchętniej wybierane urządzenia przez beneficjentów Programu Czyste Powietrze.
Unia Europejska stopniowo odchodzi od paliw kopalnych. Ogrzewanie gazem ziemnym i węglem kamiennym zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej będzie coraz mniej korzystne finansowo.
Od 1 stycznia 2027 r. właściciele domostw i mieszkań ogrzewanych paliwami kopalnymi poniosą wyższe koszty ogrzewania uiszczając w cenie paliwa swego rodzaju podatek od paliw kopalnych.
Ceny pelletu po wcześniejszych zawirowaniach związanych m.in. z agresją Rosji w Ukrainie od roku znów są stabilne.
Tutaj sprawdzisz, ile kosztuje tona pelletu:
Ranking urządzeń Programu "Czyste Powietrze" (ostatnie dane z kwietnia 2024 r.)
- kotły na biomasę 44%
- pompy ciepłe 30 %
- kotły gazowe kondensacyjne – 25%
- pozostałe – 1 %
Trudno odbudować zaufanie do pomp ciepła
W ubiegłym roku w Programie "Czyste Powietrze" dominowały pompy ciepła z maksymalnym wynikiem 64 % osiągniętym w styczniu 2024 r. Spadek zainteresowania nastąpił w związku z brakiem uporządkowania krajowego rynku pomp ciepła i możliwością uzyskania dotacji do zakupu urządzeń o niepotwierdzonej jakości. Wiele osób decydując się na pompy ciepła od nierzetelnych dystrybutorów płaci teraz bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną.
Organizatorzy programu próbują naprawić sytuację – jednak dzieje się to zbyt wolno – dopiero od końca roku program zostanie „uszczelniony”. Dotacją objęte zostaną będą jedynie urządzenia, których parametry techniczne zostaną potwierdzone przez akredytowane krajowe lub unijne laboratoria badawcze.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.