Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną nową wersję programu Czyste Powietrze
– tym razem skierowaną do gmin borykających się z największym zanieczyszczeniem powietrza, gdzie z dotacji będą korzystali właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych – zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé−Czetwertyński.
Planuje się, że nowa odsłona programu będzie skierowana do gmin, gdzie problem jakości powietrza jest najbardziej znaczący. Uwzględnione w pilotażu usprawnienia programu mają służyć rozszerzeniu katalogu beneficjentów o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych, którzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu
– napisał Guibourgé−Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację poselską.
Jednak wersja 3.0 programu to temat nadal dość odległy, bo ministerstwo klimatu planuje w pierwszej kolejność przetestować w przyszłym roku wersję pilotażową programu w gminie Pszczyna. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że możliwość ubiegania się o wsparcie dotyczyłaby budynków zawierających od 3 do 7 lokali.
Niekompletna jest w dalszym ciągu ogłoszona 15 maja 2020 r. wersja 2.0 Czystego Powietrza, która mimo wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa nie włączyła banków w dystrybucję dotacji.
Czyste Powietrze
to program z budżetem 103 mld zł na lata 2018 – 2029. Do tej pory złożono ponad 170 tys. wniosków. Jesteśmy dopiero na początku drogi, bo do wymiany pozostało nadal blisko 3 mln zanieczyszczających powietrze kopciuchów. Przez dwa lata funkcjonowania programu wydano zaledwie ok. 3 z zaplanowanych 103 mld zł.
(na podstawie ISBnews)
Program o kant …. rozbić. Aby dostać pieniądze trzeba bóg wie jakie wymogi spełniać. Mieszkam w bloku 12-sto rodzinnym każdy ma starego kopciucha. Planowałem kupić piec na pelet, niestety ludzie z bloków widocznie są gorsi i nie nadają się na dopłaty.
W Lodygowicach są domy wielorodzinne, gdzie jest 12 wyodrębnionych lokali, każdy ma swoją księgę wieczysta. Dlaczego więc chcą tylko do 7 lokali? Nie można zrobić więcej? Jaka to dla nich różnica, już lepiej dać do 32 i mieliby spokój oraz więcej wniosków i szybsza wymianę pieców – u mnie w przypadku na gazowy.
W pełni się z Panem zgadzam.