Buduję dom, planowany termin zakończenia budowy to czerwiec 2020 r.
Czy program Czyste Powietrze dofinansowuje mi ocieplenie budynku i ogrzewanie?

Tego typu pytania bardzo często przewijają się na forum portalu CzystePowietrze.eu.

Przypominamy, że Priorytetowy Program Czyste Powietrze od początku funkcjonowania tj. od października 2018 r. nie przewiduje wsparcia do docieplenia budynków nowo budowanych. Do 31 grudnia 2019 r. było udzielane wsparcie do zakupu i montażu urządzeń grzewczych, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektro­energetycznego, rekuperacji. Można było ubiegać się również o preferencyjną pożyczkę do instalacji OZE tj. paneli słonecznych oraz mikro­instalacji fotowoltaicznych.

Od 1 stycznia 2020 r. program Czyste Powietrze w coraz mniejszym stopniu obejmuje właścicieli domów nowo budowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie internetowej następujący komunikat: Informujemy, że od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z ust. 6.7 pkt 6) Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektro­energetycznego w budynkach nowobudowanych nie są kwalifikowane.

Właścicielom domów nowo budowanych pozostanie wnioskowanie o dofinansowanie do rekuperacji oraz ubieganie się o preferencyjną pożyczkę do OZE.

www.nfosigw.gov.pl/­czyste-powietrze/