stary kocioł

Tak było

Tak jest teraz

Awaria wysłużonego, 10−letniego kotła zaskoczyła nas niedawno

– napisała do nas pani Agnieszka z Giżycka, posiadaczka nowego kotła Kostrzewa, wymienionego w ramach programu Czyste Powietrze. – Zamiast naprawiać starego kopciucha, zdecydowaliśmy się z mężem na nowy kocioł z rządową dopłatą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej zmiany. W domu jest ciepło, a do kotłowni zaglądamy przeważnie wtedy, gdy trzeba uzupełnić zapas paliwa w zbiorniku. Oczyszczanie popielnika z popiołu zapowiada się jeszcze rzadziej…

Przedwojenny dom o powierzchni użytkowej 150 m2 zamieszkuje czteroosobowa rodzina pani Agnieszki oraz jej rodzice. Budynek jest po częściowej termomodernizacji, kilka lat temu przeprowadzono docieplenie ścian oraz wymianę okien na parterze. W przyszłości należy przeprowadzić docieplenie dachu oraz wymienić okna na piętrze. Poprzednio sprawami ogrzewania zajmował się głównie ojciec giżycczanki, pan Aleksander. Do piwnicy, gdzie znajduje się kotłownia musiał schodzić wiele razy w ciągu dnia, a zimą także w nocy. Rozpalanie i podtrzymywanie ognia to czasochłonne zadanie, do tego dochodziły coraz częstsze awarie urządzenia.

– Teraz jest nam dużo wygodniej, w kotłowni jest czysto i zniknął bezpowrotnie uciążliwy zapach podczas rozpalania – dodaje pan Aleksander. – Zamówiliśmy zapas peletu na całą zimę. Jesienią średnie dobowe zużycie peletu wynosi około 10 kg na dobę. Zobaczymy jak to będzie wyglądało zimą.

Inwestycja zakupu nowoczesnego kotła EEI PELLETS o mocy 10 kW z montażem zamknęła się w kwocie 20 tys. zł. Teraz rodzina oczekuje na zwrot 50 % poniesionych kosztów. Jak zapowiada fundusz, o ile wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i dojdzie do podpisania umowy, dotacja powinna wpłynąć na konto beneficjentki na początku 2019 r.

Portal Czyste Powietrze czeka na dalsze informacje dotyczące dofinansowania tej inwestycji. Czy WFOŚiGW zaakceptował złożony wniosek i czy wypłacił pieniądze na czas. Jesteśmy też ciekawi, jak kocioł EEI PELLETS sprawował się podczas tegorocznej zimy oraz czy w domu będą kontynuowane prace termomodernizacyjne. Do tematu wrócimy.

Zobacz zasadę działania tego urządzenia: